Jak připravit menu na zerowaste piknik

Domácnost bez odpadu. Zerowaste oslava. Zerowaste piknik.
Zerowaste piknik

Zerowaste znamená minimalizaci odpadu, proto piknik, oslava ale i běžné vaření vyžaduje větší plánování, které může být ze začatku časově náročnějsí, než si člověk zajede svoji rutinu. Na druhou stranu velice rychle zjistíte, že plánování nákupu a snaha nakupovat bezobalově či bezodpadově vás vede k omezení impulzivních nákupů ve formě sušenek, čokolád, zboží v akci 4+1, které často nestihnete sníst a jste nuceni jej vyhodit. Pár tipů, co nakoupit nebo připravit na piknik, si můžete pročíst níže.

 

V zerowaste jde zejména o minimalizaci odpadu, snažte se tedy vyhnout používání jednorázového nádobí.

 

Ovoce a zelenina se dá koupit bez obalu velice snadno i v supermarketu, hodně věcí si můžeme taky utrhnout na zahrádce u babiček a tetiček nebo pořídit na farmářských trzích. Ovocné talířky lahodí oku i ústům. Meloun, jahody sbírané na jahodovém poli v nedaleké vesnici, jablka a hroznové víno, broskve nebo meruňky. Často skládáme menu podle sezónnosti ovoce i zeleniny. Zelenina je základ, rajčátka, okurka hadovka, mrkev, rukola z farmářských trhů, papriky nebo pálivé chilli papričky, které se dají koupit ve skle už naložené nebo se zkuste poptat ve svém okolí, určitě najdete nadšence, kteří je pěstují. Do vlastní zavařovací sklenice není problém koupit kalamata olivy, sušená rajčátka, domácí kyselé okurky přijdou vhod a určitě potěšíte nejednoho účastníka pikniku. V menších prodejnách velice ochotně připraví sýr, kvalitní klobásu nebo italské prossciutto do vaší krabičky.

 

 Mezi stálice asi patří cizrnová pomazánka s nastrouhanou řepou, klasický humus nebo velmi dobré pomazánky Alnatura, které se prodávají ve skle, lilková chutná skvěle. Kváskový chléb, francouzská bageta nebo ciabatta s olivami pasují k pomazánkam velmi dobře. Mix ořísků, jako jsou vlašské ořechy, kešu, mandle, para ořechy a slunečnicová semínka, popřípadě pražené solené pistácie nebo domácí popcorn jsou zdravější alternativou klasického zobání smažených chipsů. Domácí dort, tiramisu nebo datlové kuličky s oříškovým máslem budou skvělou sladkou tečkou. Teď už asi jen dobrou chuť!

Přejít nahoru