Kardamom mletý

Nejčastěji se využívá jako dochucovadlo do jídel a nápojů. Jedná se o třetí nejdražší koření po šafránu a vanilce a často se mu přezdívá „královna chuti“ (černý pepř se prý považuje za krále).

V Evropě si jej oblíbili především severní země, kde se často používá při pečení sladkých pokrmů. Švédský kardemummabullar bochánek a finský sladký chléb pulla se bez této přísady neobejdou.

Kardamom a jeho účinky v Asii jsou oba druhy široce používané jak ve sladkých, tak pikantních jídlech. Oba jsou častými součástmi indické či nepálské masala, rýže basmati či thajského kari. Zelený kardamom se často používá v tradičních indických sladkostech, do čajů a do kávy.

Samostatná semínka osvěžují dech, takže se tradičně používají jako náhražka žvýkaček. Někteří výrobci je přitom již začali zahrnovat do složení klasických žvýkaček.

Traduje se, že má kardamom též magické účinky. Žena, která podá muži kávu se špetkou kardamomu, jej prý navěky okouzlí.

Používá se i pro korekci chuti mnohých léčiv, ale též při aromatizaci některých potravin.

Kardamom si však již od dávných dob získal popularitu nejen v kuchyni, ale i v lidovém léčitelství a ájurvédě. Dokonce se i nějaký čas prodával v lékárnách.

– Podporuje uvolnění křečí v trávicím systému, chrání žaludeční sliznici a zmírňuje pálení žáhy. Zvyšuje chuť k jídlu a má kladný vliv na funkci jater. Používá se při zácpě a plynatosti.
– Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. Podporuje funkci mozku a paměti. Pomáhá i na zklidnění nervů.
– Má mírně močopudné účinky a odstraňují nadbytečnou vodu z těla. Pročišťují a podporuje funkci ledvin.
– Podporuje imunitní systém a chrání před škodlivými organismy.
– Při bolestech krku se doporučuje kloktat a při nachlazení popíjet s medem. Během chřipky též můžeme přidat špetku koření do nápojů nebo jídel.
– Kladně ovlivňuje cévy a srdce a často se v tomto ohledu používá preventivně.
– Chrání buňky těla před nebezpečnými radikály a využívá se jako prevence rakoviny.
– Pomáhá při nevolnostech a je účinný i při točení hlavy – doporučuje se rozkousat celou tobolku a sníst.
– Používá se i na některé kožní potíže.
– Kardamom je vhodným doplňkem zdravého hubnutí, jelikož podporuje trávení, vyprazdňování, odvodnění, pomáhá odkyselovat organismus, dodává energii.

Složení:
100% Kardamon mletý.

Původ:
Indie

Hmotnost -
Zvolte množství

10g, 20g, 50g

Přejít nahoru