Pistácie – pražené solené

Řečík pistáciový (Pistacia vera), také zvaný pistácie pravá, je malý strom z čeledi ledvinovníkovité (Anacardiaceae), jehož původní oblast rozšíření je ve střední Asii a na Blízkém východě. Dužnaté oplodí (rubina je snadno odstranitelná) při dozrávání vysychá a získává žlutou až načervenalou barvu. Skořápka plodu je tvrdá, hladká a poměrně tenká. Při dozrávání často puká po celé délce bočního švu a obnažuje semeno, které je na povrchu skořicově hnědé, uvnitř se zeleně zbarvenými dělohami, čím zelenější, tím je jádro kvalitnější.

K dalším pozitivům pistáciového oříšku, že obsažené látky mohou pomoci snižovat hladinu “špatného” LDL-cholesterolu. Naopak podporuje zvýšení hladiny “hodného” LDL-cholesterolu. Některé studie prokázaly, že konzumace pistácií u pacientů s hypercholestolémií prokázala zlepšení lipidového profilu. Proto je vhodným doplňkem diet, které mohou pomoci snížit riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že díky zelené barvě a tvaru skořápky dostaly pistácie přezdívku v Číně přízvisko „veselý ořech“ a v Íránu „usměvavá pistacie“.

Složení:
100% pražené pistácie solené.

Původ:
Řecko

Hmotnost -
Zvolte množství

100g, 250g, 500g

Přejít nahoru