Zerowaste a brčka

Zerowaste. Domácnost bez odpadu. Skleněné brčko. Nerezeové brčko. Bambusové brčko.
Domácnost bez odpadu – brčka

K zerowaste či domácnosti bez odpadu patří základní pravidlo, refuse. Odmítnout to, co nepotřebujeme. Brčka jsou velké téma, zvykli jsme si pít brčkem i sklenici vody. Je to ale nutné? Brčka neboli slámky byly dříve vyráběny ze stébel žitné slámy, údajně se slámky drolily a ovlivňovaly chuť nápoje. K pití ze sklenice není potřeba zvláštních dovedností, džus, vodu nebo domácí limonádu vypijeme snadno, smoothie nebo ledovou kávu také, jen je někdy potřeba použít lžičku. Pokud se ale brček nechcete vzdát, mrkněte, jaké jsou podle Budbez lepší alternativy k jednorázovým plastovým brčkům.

Nerezové.

Snadno se čistí, je téměř nerozbitné, zdravotně nezávadné, lze mýt v myčce, dobře vypadá a pokud ho nezapomenete v restauraci, věřím, že vydrží celý život.

Skleněné

Skleněné brčko se také velmi dobře udržuje, určeno pro mytí v myčce, používá se opakovaně, je průhledné, takže je hezky vidět, co člověk pije. Nevýhodou může být, že je více křehké, opatrnost je na místě. V České republice existuje několik značek, které se zabývají výrobou skleněných brček, zvolili borosilikátové sklo, které je odolnější a mělo by vydržet i občasný pád na zem. Yoni jsou z Podkrkonoší, Brčkoo vymysleli v Jihlavě.

Bambusové

Dobrá varianta k plastovým brčkům například v Indonésii. Bambus rychle roste, brčko z bambusu je velmi odolné, dá se používat opakovaně, nějaký rok vydrží. Výroba bambusových brček a jejich následná recyklace je asi nejvíce ekologická ze všech možných variant, v přírodě se rozloží beze zbytku. Jen dovoz do České republiky kazí ekologičnosti skóre.

Papírová

Papírová jsou možná šetrnější k přírodě než plastová, ale komfort při pití nápoje je výrazně menší hlavně kvůli vlastnosti papíru, papírová brčka se pochvíli rozmáčejí. Navíc je diskutabilní, zda je papírové opravdu lepší alternativou k plastovým. Jsou opět jednorázová, takže po jednom použití putují do koše.

Kukuřičná, bramborová, z cukrové třtiny

Brčka vyrobená z takzvaných bioplastů nejsou dobrou náhražkou plastových brček. Bioplast se těžko recykluje i kompostuje, není jasné, zda se vůbec rozloží. Problematiku bioplastu rozebíráme více v článku o Bioplastu zde.

Za Budbez doporučujeme naučit se frázi – „Bez brčka, prosím!“

Zdroje:

MŽP. Kampaň Dost bylo plastu. Aktuality. https://www.mzp.cz/cz/news_190515-kampan-mzp-dostbyloplastu-nenahrazujte-predchazejte

Econea. Plastová brčka: Co o nich vědět, než si srknete? https://www.econea.cz/blog/plastova-brcka-co-o-nich-vedet-nez-si-srknete

Přejít nahoru