Bioplast

Bioplast

V rámci kampaně #dostbyloplastu se Ministerstvo životního prostředí zaměřilo i na otázku bioplastu. Jednorázové plastové nádobí je na černé listině, a tak se objevují lepší či horší alternativy k plastům. Bioplast vlastně není moc bio. Výroba bioplastů je nákladná, občas i méně ekologická v porovnání s běžnými plasty. Pokud se výrobky z bioplastů dostanou do přírody, tak se v našich klimatických podmínkách budou pravděpodobně rozkládat několik let a zatím není jasné, zda se zcela rozloží nebo zda zbydou mikročástice, které z přírody jen tak nezmizí. Jestli se dají recyklovat, je otázka, jedná se totiž o sloučeninu plastu a přírodního materiálu, který tak nepatří ani do žluté popelnice ani do bioodpadu. K průmyslovému kompostování je potřeba násobně vyšší množství kompostu a pravděpodobně nedochází ke 100% biodegradaci. Zbavit se bioplastu lze správně jen spálením. 

Bioplast není vhodnou alternativou plastu. 

Například brčka z kukuřičného škrobu a PLA jsou větší problém pro životní prostředí než plastová. Nahrazovat tedy plast bioplastem není krok správným směrem. Na domácím kompostu se nerozloží, pokud skončí ve žluté popelnici, znehodnotí celý recyklační proces, protože v současné době není možné recyklovat plast a přírodní materiály společně. Je důležité zmínit, že recyklovat plastová brčka tak jako tak nelze, jsou moc malá a na jejich recyklaci jich potřebujeme velké množství, takže je to drahé a firmám se nevyplatí. Druhý důvod je, že pokud třídí stroj, není uzpůsoben na tak malé části a brčka propadávají na hromadu, která putuje buď do spalovny nebo na skládku. 

Cílem není nahradit jednorázové plastové nádobí bioplastovým, papírovým nebo bambusovým, ale vymýtit jednorázová řešení. Ministerstvo životního prostředí podporuje variantu zálohovaného nádobí nebo umožnit zákazníkům nosit vlastní krabičky a kelímky. Poskytoval či prodejce, který umožní zákazníkům používat vlastní nádobí, jen musí zajistit, aby nedošlo ke kontaminaci. V německých supermarketech v oddělení masa a uzenin, sýrů například používají nerezovou podložku, na kterou si zákazník položí svoji krabičku, prodavačka ji odtaruje, naplní, zváží a zákazník si svoji nádobu opět vezme, aniž by došlo k jakémukoli kontaktu donesené nádoby s plochou váhy či jinou odkládací plochou. V České republice zatím vycházejí vstříc zejména menší podnikatelé a výrobci, v supermarketu záleží, na jakou směnu narazíte, ale nakoupit do vlastních nádob je spíše ojedinělé. Ale snad se i u nás blýská na lepší časy.

Zdroj: MŽP. Kampaň Dost bylo plastu. Aktuality.  https://www.mzp.cz/cz/news_190515-kampan-mzp-dostbyloplastu-nenahrazujte-predchazejte

 

 

1 názor na “Bioplast”

  1. Pingback: Zerowaste a brčka | Budbez

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru