Wayusa (Cesmína Gayusa)

Guayusa, wayusa nebo také noční hlídač. To vše jsou názvy pro další z řady zázračných rostlin amazonského pralesa. Tamní indiánský kmen Kichwa objevil magické přínosy guayusy na lidský organismus již před tisíci lety a ranní šálek odvaru z jejich listů je i v současnosti každodenním rituálem pro většinu obyvatel Ekvádoru.
Pro přípravu nápoje Guayusa, který může trochu připomínat Yerba Maté, se používají listy stromu Ilex Guayusa. Jedná se o stálezelený vzrostlý strom z rodu cesmín, jenž dorůstá do výšky až 30 metrů. Má velké oválné listy, drobné bílé květy a červené plody. Naleznete jej převážně v Ekvádoru, ale lokálně také v Peru a Kolumbii. V současné době se pěstuje cíleně v pralesních zahradách, rozšířený je hlavně v ekvádorských provinciích Napo a Pastaza, což je oblast národního parku a překrásné čisté přírody.
Díky tomu může být guayusa pěstována v organické kvalitě, kdy vše potřebné pro svůj růst získává z půdy, bez přidávání chemických hnojiv a jiných preparátů. Listy se nechávají růst minimálně tři až čtyři roky, teprve poté se ručně sklidí. Po sběru se rozloží, popř. zavěsí a nechají se vysušit na přímém slunci.
První dochované zmínky o schopnostech guayasy pochází z hrobky staré 1500 let. Domorodí obyvatelé ji využívali nejen jako medicínu, ale hlavně jako snadný a rychlý zdroj energie na dlouhých loveckých výpravách. Překvapivě má kromě své povzbuzující stránky i tu zklidňující. Indiáni si jí cenili jako nástroje pro meditaci a hluboké snění hraničící s vizemi.
Guayusu lze zařadit mezi kofeinové nápoje. Na rozdíl od jiných se ale po konzumaci odvaru energie uvolňuje postupně a dlouhodobě. Nehrozí tak nepříjemné stavy, které se mnohdy s přílišnou dávkou kofeinu spojují. Svět přírodního léčitelství vnímá guayusu jako hlubokou studnici prospívajících látek. Je bohatá na vitamíny C a D a minerály (např. draslík, hořčík, vápník nebo zinek). Dále je třeba zmínit stimulant theobromin, který se nachází také v kakaových bobech, a aminokyseliny v čele s L-theaninem a leucinem. Guayusa bývá často přirovnávána k Yerba Maté, které je populární v okolních státech Jižní Ameriky. Její chuť je ale mnohem příjemnější a sladší a dokonale se hodí i pro studené letní osvěžení.

Složení:
Wayusa (Cesmína Gayusa)

Původ:
Ekvádor

Hmotnost -
Zvolte množství

50g, 100g, 250g

Přejít nahoru